19. apríla 2024 8:31

Serena má poslednú šancu, Federer znepokojivú reč tela. Začína sa Wimbledon

BRATISLAVA. Bol to jeden z najzaujímavejších víkendov, akí si tenisoví fanúšikovia za posledné roky pamätajú.

Začalo sa to finálovou sobotou. Že sa Serena Williamsová zdrží na kurte iba 56 minút? A ešte k tomu vo finále? To sa zdalo málo pravdepodobné, aj keby vyhrala. Víťazka siedmich wimbledonských titulov však za menej ako hodinu prehrala. Jej súperka predviedla doslova bezchybný výkon. Za celý zápas spravila iba tri nevynútené chyby. To je najmenej v histórii grandslamových finále. Rumunka Simona Halepová získala svoj druhý grandslamový titul po možno najlepšom zápase v kariére.

Bola to taká veľká sláva, že Rumunsko viac ako rok pred olympiádou ako jedna z prvých krajín na svete ohlásila, kto ponesie na slávnostnom otváracom ceremoniáli národnú vlajku. Za vlajkonosičku si vybrali práve Halepovú. Zatiaľ čo ženské finále patrilo k najkratším, nedeľňajšie mužské sa stalo vôbec najdlhším v histórii Wimbledonu. A to aj napriek tomu, že šlo o prvý ročník, na ktorom využili novinku, ktorá má pomôcť skracovať zápasy.

V rozhodujúcom sete sa vo Wimbledone nikdy nehral tajbrejk. Zápasy sa tak niekedy neúmerne predlžovali. Klasický tajbrejk za stavu 6:6 však je príliš vzdialený od tradícií. V roku 2019 prišli organizátori s kompromisnou novinkou a zaviedli skrátenú hru za stavu 12:12. Vo finále plnom takmer neuveriteľných zvratov ju otestovali Novak Djokovič a Roger Federer. Nakoniec z toho bola jedna z najtrpkejších prehier Federera a najťažšie víťazstvo Djokoviča. Šampión musel dokonca odvracať mečbaly. Vtedy ešte nikto netušil, že ani Djokovič ani Halepová o rok svoje tituly neprídu obhajovať. Dokonca Halepová o rok ani neponesie rumunskú vlajku na otváracom ceremoniáli olympijských hier.